Sajtótájékoztatónk fókuszában: útdíj, piacvédelem, EKAER

2014. december 19. péntek, 09:52
A Magyar Közúti Fuvarozók Egyesülete szerint az útdíjrendszer még ma sincs kész, számos problémát nem küszöböltek ki, és továbbra sem elég hatékony a piacvédelem. Az Elektronikus Közúti Áruforgalom Ellenőrző Rendszerhez (EKAER) való átállásra pedig megint nem hagytak elég felkészülési időt — hangozott el az MKFE 2014. december 18-i sajtótájékoztatóján.

Egyesületünk szakmai álláspontja, valamint az ezzel kapcsolatos sajtómegjelenések itt olvashatók!

Az MKFE szakmai álláspontja szerint az útdíjrendszer (HU-GO) nincs kész. Az elemi útdíjköteles szakaszok használatának újradefiniálása nem történt meg, így elvileg továbbra sem használatarányos a rendszer. A rendszer továbbra sem biztosítja a külföldi járművek környezetvédelmi besorolásának ellenőrizhetőségét, ami versenyhátrányt okozhat a magyar vállalkozásoknak. Mindezt tovább súlyosbítja, hogy bár a szabályszegések aránya a hazai és külföldi vállalkozások vonatkozásában 40-60 százalék, ám a bírságok megoszlása 88-12 százalék, mely 11 milliárd forintos versenyhátrányt okoz a hazai közúti közlekedési szolgáltatóknak. A jóhiszemű úthasználókat tovább sújtja, hogy nincs különbségtétel a szándékosság és a tévesztés között, mely alkalmanként 165 ezer forintot jelent egy vállalkozásnak. Némi könnyebbséget jelentene, ha működne a kilátásba helyezett riasztási rendszer, ám ez még mindig nem valósult meg.

A rendszer anomáliái ellenére az útdíj 5 százalékos emelését és hálózati kiterjesztését helyezték kilátásba, mely egyesületünk véleménye szerint nem elfogadható és indokolatlan.  Az MKFE elengedhetetlennek tartja továbbá a bírságrendelet módosítását és a Társadalmi Egyeztető Szervezet felállítását, melynek az Útdíj törvény és a Vhr. rendelkezései szerint 2013. október 1-je óta működnie kellene.

A magyar fuvarozó vállalkozások piaci kilátásait tovább rontja, hogy Magyarországon még mindig nem működik hatékonyan a piacvédelem. A külföldiek térnyerése tovább tart. A bilaterális kapcsolatok és engedélyek felülvizsgálata érdemben nem kezdődött meg, melyet egyesületünk továbbra is elengedhetetlennek tart a magyar közúti közlekedési szolgáltatók piaci pozíciójának megerősítése, megtartása céljából. 

További megoldandó feladat az engedélyek megfelelő ellenőrzése, melynek jelenleg sem az anyagi, sem a személyi, sem a technikai feltételei nem elégségesek. Szükséges a jogszabályi környezet további módosítása.

Az ágazatot érintő általános szakmai probléma, hogy a jogalkotás nem veszi figyelembe a felkészülési időt. Erre példa a 2015. január 1-jén bevezetésre kerülő Elektronikus Közúti Áruforgalom Ellenőrző Rendszer is, melyről még mindig nincsenek részletes információk, továbbá sem a felhasználói felület, sem a rendszer nincs kész. A kormány végrehajtó és jogalkalmazó szervei a fuvarozói érdekképviseletekkel folytatott „konzultációk” keretén belül sem tudtak részletes ismertetést adni, operatív információkkal, részletszabályokkal segíteni a felkészülést, ezért javasoljuk, hogy január 1-jével ne kerüljön bevezetésre a rendszer, illetve a bevezetésre egy hosszabb felhasználói tesztidőszakot követően kerüljön sor.

Sajtómegjelenések:

Média Cikk Link
Világgazdaság               Védi piacát Nyugat-Európa                                                www.vg.hu
Népszabadság
(NOL)
Még kérnek a kamionosok www.nol.hu
Világgazdaság Elfogyott a fuvarozók türelme www.vg.hu
Népszava Elfogyott a fuvarozók türelme www.nepszava.hu
Népszava Kiakadtak a fuvarozók - esély sincs a felkészülésre www.nepszava.hu
Napi Gazdaság Hatékony piacvédelmet sürgetnek a fuvarozók www.napigazdasag.hu
Origó Nincsenek eléggé védve a hazai fuvarozók www.origo.hu
Hír24 Fuvarosok: elfogadhatatlan az útdíjemelés fn.hir24.hu
napi.hu Kiakadtak a kormányra www.napi.hu
iho.hu Hol a versenyképesség? www.iho.hu
stop.hu Elfogyott a fuvarozók türelme www.stop.hu
mon.hu A fuvarozók hatékony piacvédelmet sürgetnek www.mon.hu
ma.hu A magyar fuvarozók hatékony piacvédelmet sürgetnek  www.ma.hu
hirstart.hu Hatékony piacvédelmet sürgetnek a fuvarozók www.hirstart.hu
hungarokamion.hu Sajtótájékoztatót tartott az MKFE hungarokamion.hu
magyarkozlekedes.hu MKFE: Tesztidőszak után vezessék be az EKAER-t www.magyarkozlekedes.hu
hirekma.hu Elfogyott a fuvarozók türelme hirekma.hu
hiranyag.hu Elfogyott a fuvarozók türelme www.hiranyag.hu
hirfal.hu Elfogyott a fuvarozók türelme belfold.hirfal.hu
hirujsag.hu A magyar fuvarozók hatékony piacvédelmet sürgetnek hir-ujsag.hu
Camion Truck & Bus MKFE szakmai álláspont www.camiontruck.hu
prohir.hu A magyar fuvarozók a piacvédelmet sürgetik prohir.hu
frisshirek.hu Kiakadtak a kormányra a fuvarozók friss-hirek.hu
tozsdehirek.hu Fuvarosok: elfogadhatatlan az útdíjemelés tozsdehirek.hu
propeller.hu Kiakadtak a kormányra a fuvarozók propeller.hu
hirek.animare.hu Fuvarosok: elfogadhatatlan az útdíjemelés hirek.animare.hu
mixonline.hu A magyar fuvarozók piacvédelmet sürgetnek www.mixonline.hu
boon.hu A magyar fuvarozók piacvédelmet sürgetnek www.boon.hu
galamuscsoport.hu A magyar fuvarozók piacvédelmet sürgetnek www.galamuscsoport.hu
Origó Nincsenek eléggé védve a hazai fuvarozók www.origo.hu
Világgazdaság A magyar fuvarozók a piacvédelmet sürgetik www.vg.hu