Ma Örs, Stella napja van.

A turistabuszok újraindításának higiéniai feltételei

A veszélyhelyzet feloldását követően megnyílt a lehetőség a különjárati autóbuszos szolgáltatások újraindítására. A turistabuszokon immár nincs szociális távolságtartási és maszkviselési kötelezettség, és életkori korlátozás sem. Rendkívül fontos azonban a cseppfertőzéssel terjedő koronavírus-megbetegedések további megakadályozása — hívta fel a figyelmet a Nemzeti Népegészségügyi Központ képviseletében dr. Müller Cecília országos tisztifőorvos, aki egy vállalkozó által feltett kérdéssorra válaszként a turistabuszok üzemeltetőinek és utasainak vázlatpontokba szedett, külön tájékoztatót is figyelmükbe ajánl.


Egyesületünk örömmel üdvözli, hogy a szakmai ajánlások azokkal a javaslatokkal összhangban készültek, melyeket egyesületünk Személyszállítási Tanácsa a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) irányában a nyár elején megfogalmazott


Az ország 2020. június 18-tól a járványügyi készültség időszakába lépett. Továbbra is változatlanul erősen indokolt a cseppfertőzés útján terjedő megbetegedések elleni védekezésre vonatkozó ajánlások megtartása. Mint ismert, a betegség főként a fertőzött személy köhögésekor, tüsszentésekor a levegőbe kerülő vírusokkal terjed, vagy az orron és szájon át közvetlenül jut más emberek szervezetébe; a közösen használt felületeken megtapadva fertőz órákon (vagy akár napokon) át.


A Nemzeti Népegészségügyi Központ ezért arra kéri a buszközlekedésben részt vevő szolgáltatókat, hogy segítsék a fertőzés terjedésének megakadályozását, és tegyék meg azokat az intézkedéseket, amelyek a lakosság, az utazók és a közlekedésben dolgozók egészségvédelmét szolgálják.


Főbb tudnivalók a különjárati buszosoknak és utasaiknak

könnyítések:

••• nem menetrend szerinti járaton nem kötelező maszk viselése (sem a gépkocsivezetőnek, sem az utasoknak)
••• nincs előírt védőtávolság


hatósági előírások és ajánlások:

••• minden dolgozó a lehető legmagasabb fokú személyi higiéniát köteles fenntartani
••• a higiéniai teendőkről javasolt pontos, részletes tájékoztatót tartani a dolgozók számára
••• a higiéniai szabályokat szigorúan be kell tartani
••• a kézzel érintett felületeket gyakran fertőtleníteni kell (kapaszkodók, korlátok, leszállásjelzők stb.)
••• a telephelyen is fertőtleníteni kell a gyakran érintett felületeket
••• a be- és kiszállításkor ügyelni kell arra, hogy ne torlódjon fel sor
••• a vizesblokkokban lehetőség legyen kézmosásra és kézfertőtlenítésre
••• azok a munkatársak, akik közvetlenül készpénzzel kerülnek érintkezésbe, használjanak vírusölő, alkoholos fertőtlenítőt
••• ajánlott a szemeteseket gyakran üríteni
••• tanácsos a légkondicionáló berendezés használatát mellőzni. Ehelyett válasszuk inkább a járművek minél többszöri átszellőztetését. A klímaberendezések ugyanis kórokozókat szállíthatnak a légáramban. Ahol nem mellőzhető a légkondicionáló használata, tanácsos a légcsatorna-rendszert minél gyakrabban tisztítani.


az MKFE ajánlásai:

••• kézfertőtlenítő gél kihelyezése az utasajtókhoz
••• eldobható gumikesztyű takarításhoz, fertőtlenítéshez
••• üléspáronként szemetes zacskó kihelyezése, azok rendszeres cseréje
••• takarítási és fertőtlenítési napló
••• arcmaszk az utasoknak (különjáratban már nem jogszabályi kötelezettség, de ajánlott és hasznos)
••• az MKFE részletes higiéniai protokollja különjárati buszokra itt letölthető » !


Az autóbuszos vállalkozások és az utazóközönség közös érdeke, hogy a csoportos utaztatás – legyen az dolgozói szállítás, gyermekutaztatás, utazási iroda által szervezett csoportos út vagy céges rendezvényhez kapcsolódó szolgáltatás – olyan járművel és olyan személyzettel történjék, mely a lehető legjobban kizárja a koronavírus-fertőzés terjedésének veszélyét.

Webhelyünkön sütiket használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk látogatóink részére.