A találkozó középpontjában az Európai Bizottság 2017. május 31-én közzétett Közúti Mobilitási Csomagja állt. Takács Szabolcs – az MKFE korábban megküldött véleményére is támaszkodva – aggályának adott hangot amiatt, hogy a közúti piac területén jelenleg fennálló szabályozási hiányosságokat a Bizottság a közép-kelet-európai régió fuvarozói számára rendkívül hátrányos módon javasolta kezelni.
„Meglátásunk szerint a szociális célkitűzések megvalósítása során nem hagyhatjuk figyelmen kívül a gazdasági és versenyképességi szempontokat. A belső piac az EU egyik legnagyobb vívmánya, és az egyetlen eszköz arra, hogy biztosítsuk az Unió nemzetközi versenyképességét” – jelentette ki az államtitkár.
Az államtitkár kifejtette, hogy a V4 országok együttesen ellenzik, hogy a közlekedési szektorra alkalmazandók legyenek kiküldetési irányelv szabályai. El kell azt kerülni, hogy ez a belső piac működését érintő politikailag kiemelt ügy újabb éket verjen a tagállamok közé.
Violeta Bulc nyitottságot mutatott a magyar érvekre, támogatta a minden érintett tagállam és iparági szereplő számára elfogadható kompromisszum elérését.
A biztos és az államtitkár egyetértettek abban, hogy a legálisan működő vállalkozások számára tisztességes működési feltételeket kell teremteni a belső piacon, miközben közös cél a visszaélésekkel és a csalásokkal szembeni küzdelem erősítése.
Wáberer György elnök, miniszterelnöki megbízott és Somogyi Gábor főtitkár továbbra is napi kapcsolatban van a minisztériumokkal a Mobilitási Csomag megvitatása során, és együttműködnek a magyar álláspont kialakításában. Egyesületünk minden még nyitott kérdésben elmondja véleményét, javaslatait, amelyet a magyar tárgyalódelegáció – szem előtt tartva a hazai fuvarozók érdekeit – képvisel az egyeztetések során. Ugyanakkor már most jól látszik, hogy a Mobilitási Csomag vitájában a régi EU-s tagállamok érdekei, néhány kivételtől eltekintve merőben ellentétesek a később csatlakozókéval, ezért a végső megállapodás csak kompromisszumok megkötése árán jöhet létre.
Az MKFE vezetése, szakértői és munkacsoportjai figyelemmel kísérik a fejleményeket, és azon dolgoznak, hogy lehetőleg olyan, az MKFE álláspontját is tükröző kompromisszumos javaslatokat fogadjon el az EU, amelyek vállalható feltételeket teremtenek a magyar vállalkozások számára.
MKFE kommunikáció