Az MKFE éles próbavizsgálatban tesztelte a külföldre irányuló iskolai autóbuszos kirándulások szabályaira vonatkozó 27/2017. (X.18.) EMMI rendeletben előírt obstruktív alvási apnoe szindróma szűrést, amelynek alapján megállapítható, hogy a diagnózis értelmezése félreértésre adhat okot. Somogyi Gábor főtitkár levélben tájékoztatta a tapasztalatokról Palkovics Lászlót, akit az ügy kivizsgálására kért.
Somogyi Gábor az oktatáspolitikáért felelős államtitkárnak írt levelében leszögezte, hogy bár az MKFE számos pontján ellentmondásosnak tartja az EMMI rendeletet, tudomásul vette annak hatályba lépését. Ugyanakkor az MKFE korábban megfogalmazott aggályai közül egy máris igazoltnak látszik: nevezetesen az alvászavar-vizsgálat eredményének jogi és orvosi megítélése közötti különbség, amely adott esetben olyan járművezető számára lehetetleníti el a munkavégzést, aki egyébként jogilag megfelel az előírásoknak.
A betegségnek ugyanis különböző az orvostudományi illetve jogi megítélése, ami ahhoz vezethet, hogy a szakorvosi vizsgálat adatai alapján lelkiismeretesen felállított diagnózis megállapítja, hogy a betegség enyhe fokban jelen van, amely azonban a foglalkozás-egészségügyi alkalmasságot nem érinti, a laikus értelmező számára azonban a diagnózis az alkalmatlanságot jelentheti. Az MKFE ezért azt javasolja, hogy a vizsgálat során kiállított dokumentumban a diagnózis korlátozódjon a betegség nemlétének vagy létének megállapítására, kizárólag a jogszabályban meghatározott értékeknek megfeleltetve, amelynek feltételeiről és gyakorlatáról a szakminisztériumnak kell egyértelmű végrehajtási útmutatót adnia az orvosok számára.
Somogyi Gábor levelében arra kéri az államtitkárt, hogy a javaslat alapján vizsgálja meg a kérdést, és az eredményről tájékoztassa az Egyesületet.
A Palkovics Lászlónak címzett levelet ITT olvashatja.
MKFE kommunikáció