Tájékoztatjuk Tisztelt Tagjainkat, hogy a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a weboldalán tett közzé hivatalos állásfoglalást válaszként a Pénzügyminisztériumnak korábban megküldött, a 2019-es adóváltozások tisztázása érdekében összeállított kérdéseinkre. A NAV tájékoztatása szerint az export fuvarozás tekintetében ÁFA kötelezettség áll fenn, amennyiben a fuvarozó nem közvetlenül az exportáló részére, hanem szállítmányozónak nyújtja szolgáltatását. A NAV kiemelte: import fuvaroknál változás nem történt 2019. január 1-vel, vagyis ÁFA-mentes, ha a szabadforgalomba helyezett termékhez kapcsoló fuvarozás igazoltan beépül a termékimport adóalapjába.
2018. december végén tájékoztatást adtunk arról, hogy uniós döntés következményeként a magyar törvényhozás 2019. január 1-jei hatállyal korrigálta az Áfa tv. rendelkezéseit, előírva azt, hogy a mentesség alkalmazásának feltétele, hogy a szolgáltatást közvetlenül azon személy, szervezet részére nyújtsák, aki (amely) a termékkel az ott leírt tényállást megvalósítja. Számos tagi észrevétel érkezett egyesületünkhöz ezzel kapcsolatosan. A kérdések rendre arra keresték a választ, hogy harmadik országos fuvarozás esetében történt-e, ha igen, milyen esetekben történt változás, illetőleg 2019. január 1-vel kezdődően mely esetekben lehet továbbra is Áfa mentesen számlázni.
Az MKFE 2019. február 15-ei keltezésű levelében kérte a Pénzügyminisztérium Fogyasztási és Forgalmi Adók Főosztály főosztályvezetőjétől, Varga Zoltántól, hogy jogkövető vállalkozói magatartás elősegítése érdekében adjon egyértelmű, jogi erővel bíró szakmai állásfoglalást. Varga Zoltán főosztályvezető úrnak küldött levelünket ITT>> olvashatja.
A NAV március 22-én tette közzé a weboldalán a termékexporthoz és a termékimporthoz kapcsolódó fuvarozás és egyéb szolgáltatás megítélése az áfa szempontjából című tájékoztatóját, amelyben választ ad mindazokra az adózási szempontból kiemelt kérdésekre, amelyek a január 1-ei jogszabályváltozás miatt felmerültek. A NAV tájékoztatása ITT>> érhető el.
A tájékoztató export tekintetében kimondja:
„A Módtv. 62. §-a az Áfa tv. 102. §-ába beiktatott egy (3) bekezdést, melynek értelmében az adómentesség alkalmazásának feltétele, hogy a szolgáltatást közvetlenül azon személy, szervezet részére nyújtsák, aki (amely) a termékkel az ezen §-ban leírt tényállást megvalósítja. Ez a szabály azt mondja ki, hogy amennyiben a termékfuvarozást alvállalkozó igénybevételével nyújtották a terméket exportáló részére, tehát ha például fuvarozó nyújtja a fuvarozást a szállítmányozónak (speditőrnek), a szállítmányozó (speditőr) pedig a terméket exportálónak, akkor az adómentesség kizárólag a szállítmányozó (speditőr) által a terméket exportáló részére nyújtott fuvarozásra vonatkozik, a fuvarozó által a szállítmányozó (speditőr) részére nyújtott szolgáltatásra azonban már nem.”
A tájékoztató import tekintetében kimondja:
„…az áfa szempontjából a szabadforgalomba helyezett termék importjához kapcsolódó szolgáltatások megítélésében nincs változás.”
„…a szabadforgalomba helyezett termék importjához kapcsolódó fuvarozás akkor mentesülhet az adó alól, ha az igazoltan beépül a fentiekben meghatározott módon a termékimport adóalapjába.”
Kérjük, a fentiek figyelembe vétele mellett számlázzanak partnereiknek!
MKFE Kommunikáció