A személyszállítók naptárjában minden bizonnyal fekete színnel fogják írni 2011 huszonötödik hetét, miután négy buszbaleset (két tömegszerencsétlenség és két másik baleset) is történt hazánk útjain június 19—23. között. E közúti incidensekben összesen kilencen haltak, meg és 88 ember sebesült meg. Noha a végleges szakértői állásfoglalásokra még várni kell, rövid összeállításunkban megpróbáljuk körüljárni, mik vezethetnek az efféle tragédiákhoz, s egyáltalán hogyan előzhetők meg ezek.
Az első baleset...
Június 20-án (hétfőn) az M15-ös úton Rajka mellett egy szlovák kamion érintőlegesen súrolt egy lengyel kamiont, miután a szlovák jármű átkígyózott a szemközti sávba, és ott összeütközött egy cseh turistabusszal. Ketten meghaltak; egyikük a kamion vezetője, akiről az eddigi vizsgálatok kiderítették, hogy erősen ittas volt. Az ATV videós beszámolója ».
A második...
Június 21-én (kedden) hajnalban az M70-es úton, Csörnyeföld közelében egy román turistabusz haladt, amikor áttért a szemközti sávba, s ott frontálisan ütközött egy szlovén mészkőporszállító tartálykocsival. Az m1 Híradójának értesülése szerint valószínűleg elaludt a román busz vezetője, akit azelőtt pihenés nélkül fordítottak vissza Spanyolországba. A balesetben öten vesztették életüket, a hatodik személy a kórházban halt meg. A Kárpátinfó anyaga az utasok elmondása alapján ».
A harmadik...
Szintén június 21-én (kedden) délután a 86-os számú főúton egy kisbusz a Vas megyei Pósfa térségében áttért a szemközti sávba és felborult. A mentők négy sérültet vittek kórházba. A Hírszerző jelenti ».
A negyedik...
Június 23-án (csütörtökön) a 4-es főúton, Kenderesnél egy negyvenöt főt szállító busz hátulról belerohant egy álló tehergépkocsi pótkocsijába. A baleset reggel 8 órakor történt. Egy ember meghalt, hatan megsebesültek. A 4-es úton több órán keresztül teljes útzár volt. Az m1 Híradójának tudósítása ».
A vállalkozások felelőssége. Az MKFE nyilatkozik
A sorozatos balesetek nagy sajtóvisszhangot váltottak ki; a média egyesületünk véleményére is kíváncsi volt. A személyszállító vállalkozások a gépkocsivezetőkre hárítják a felelősséget — állapította meg az fn.hu-nak adott interjújában » egyesületünk Személyszállítási Tanácsának elnöke, Nedeczky Tibor, aki hallott olyan esetről is, hogy 18 órásra ígérték a Bukarest – Barcelona utat, noha ezt a távot lehetetlen megtenni busszal ennyi idő alatt. Autóbuszos vállalkozásoktól egyébként úgy tudni: a buszvezetőknek keményen diktálnak az utazási irodák is, melyek nem szeretnék kuncsaftjaik türelmét és pénztárcáját próbára tenni a vezetési és pihenőidők betartása miatt hosszabbra nyúlt menetidővel.
Egyesületünk főtitkárát a tv2 Tények című hírműsorának riportere kérdezte szerdán. Karmos Gábor elmondta: adott esetben újraindítják azt a gépkocsivezetőt, akinek akár egy napi akár egy heti pihenőidőt kéne letöltenie. A Tények szerda esti adása » (a téma az anyag 9. percének 12. másodpercénél kezdődik).
Az elalvás a leggyakoribb ok...?
Nem véletlen, hogy a balesetek többsége az éjszakai vagy hajnali órákban történik — emeli ki a nol.hu-nak adott interjújában dr. Radics Judit pszichiáter főorvos, alvásszakértő, aki szerint már a váltott műszak is megterheli a szervezetet. Éjfél és hajnali négy óra között a leggyengébbek a figyelmi funkciók, s lassú a reakcióidő is — állapítja meg a doktornő. A cikk egyébként részletesen foglalkozik az elalvásos balesetek megelőzési lehetőségeivel, s példaként említi az USA útjain a forgalmi sávokat egymástól elválasztó úgynevezett akusztikus burkolati jeleket, rázósávokat. A nol.hu cikke ».
Az alvásbetegség is felelős lehet
A fáradtság és aluszékonyság — mint kockázati tényező — a közlekedési balesetek mintegy 30%-áért tehető felelőssé — szögezi le az Országos Alvásterápia Központ. Talán kevesen hallottak a fokozott figyelmet kívánó munkakörökben dolgozókat erősebben sújtó betegségről, az ún. alvási apnoe-ról. E kór hátterében az áll, hogy alvás közben a garat összeszűkül, elzáródik, ezért a beteg veszélyesen hosszú ideig nem kap levegőt. Ez a légzészavar az alvás során folyamatosan ismétlődik. Az ilyen beteg képtelen kipihenni magát. Látszólag panaszmentes, azonban súlyos koncentrációs problémák, memóriazavarok, reakcióidő-lassulás, fáradékonyság, hirtelen elalvásra való hajlam kíséri életét. A tünetek szinte észrevétlenül, fokozatosan, évek alatt alakulnak ki, és egyre súlyosbodnak. Ez a betegség egy, az Egyesült Államokban készült felmérés alapján a felnőtt (30-60 év közötti) nők 8 %-át, a férfiak 24%-át érinti.
Az alvási apnoe egyik legveszélyesebb hatása járművezetés közben jelentkezik. Az Egyesült Államokban, Kanadában és Japánban végzett vizsgálatok szerint az alvási apnoe baleseti kockázatot 9,5-szörösére növeli, mely lényegében az ittas vezetéssel azonos kockázatnövekedés! A megfelelő diagnózis után a betegség jól kezelhető, a pácienseknél mind az életminőség, mind az egészségügyi és a baleseti kockázat a normális szintre állítható vissza. Fontos ezért, hogy azok, akik nagy baleseti kockázattal járó munkát végeznek, szűrővizsgálatra menjenek. Egyesületünk korábban az Országos Alvásterápia Központtal állt szakmai kapcsolatban, ezért bátran merjük ajánlani a szervezet diagnosztikai szolgáltatásait. Minderről bővebben a www.alvasterapia.hu honlapon olvashat.
Minden tizedik baleset fáradtság vagy elalvás miatt következik be a hazai utakon. Ez a markáns megállapítás pedig már az egyik legilletékesebb hazai szakember, G. Németh György, az alváskutatással is foglalkozó Benyovszky Orvosi Központ vezetőjének szájából hangzott el, akivel kedves tagjaink az AutóKözlekedés című folyóiratunk márciusi számában találkozhattak (22 - 24. o. cikk »). A halálos kimenetelű balesetek közül minden ötödik vezethető vissza valamelyik alvásbetegségre — mondja.
Mit tegyen a gépkocsivezető, ha fáradt?
A fent idézett cikkben G. Németh György szerencsére nem hagy egyedül az alvás-anomália labirintusában: hasznos tanácsokkal és hétköznapi praktikákkal mutatja meg a kivezető utat. Nyomtassa ki gépkocsivezetőjének ITT » !
BALESETMENTES UTAT KÍVÁN AZ MKFE!