Felhívjuk Tisztelt Tagjaink figyelmét, hogy 2019. január 1-jétől módosulnak az ÁFA-mentességre vonatkozó előírások. Jövő évtől kizárólag az számlázhat ÁFA-mentesen harmadik országos fuvarfeladat esetén (export és import is), aki a szolgáltatását közvetlenül az áru feladójának vagy címzettjének végzi, azaz a speditőrnek kiállított számla ezentúl ÁFA-köteles.
Magyarországon az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (Áfa tv.) 2018. december 31-éig hatályos rendelkezései szerint minden közvetlenül az exportértékesítéshez kapcsolódó fuvardíj adómentességet élvez, függetlenül a szolgáltatásnyújtójának, illetve igénybevevőjének személyétől.
A jelenlegi magyar szabályozás ellentétes a 2006/112 irányelv IX. cím „Export adómentességek” című 6. fejezetében található 146. cikkének (1) bekezdésében foglaltakkal, amely ekképp rendelkezik:
A tagállamok mentesítik az adó alól – többek között - a következő ügyleteket:
- az eladó által vagy nevében a Közösségen kívülre feladott vagy fuvarozott termékek értékesítése;
- szolgáltatásnyújtás – beleértve a fuvarozást és a kiegészítő ügyleteket is, de a 132. és 135. cikk értelmében adómentes szolgáltatások kivételével – amennyiben az közvetlenül kapcsolódik a 61. cikkben, illetve a 157. cikk (1) bekezdésének a) pontjában foglalt rendelkezések hatálya alá tartozó termékek exportjához vagy importjához.
E rendelkezés értelmezéseként az Európai Bíróság C-288/16. számú ítéletében a következőket fogalmazza meg:
A közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló, 2006. november 28-i 2006/112/EK tanácsi irányelv 146. cikke (1) bekezdésének e) pontját úgy kell értelmezni, hogy az e rendelkezésben előírt adómentesség nem alkalmazható az alapügyben szereplőhöz hasonló, harmadik országba irányuló árufuvarozási ügylethez kapcsolódó szolgáltatások nyújtására, amennyiben e szolgáltatásokat nem közvetlenül ezen áruk feladójának vagy címzettjének nyújtják.
A magyar törvényhozás 2019. január 1-jei hatállyal korrigálta az Áfa tv. rendelkezéseit, előírva azt, hogy a mentesség alkalmazásának feltétele, hogy a szolgáltatást közvetlenül azon személy, szervezet részére nyújtsák, aki (amely) a termékkel az ott leírt tényállást megvalósítja.
Egy konkrét példán bemutatva a januártól életbelépő szabályozást:
A fuvarmegrendelést egy ukrán vagy orosz (harmadik országos) megrendelő adja egy magyar székhelyű szállítmányozónak (speditőrnek). A magyar székhelyű szállítmányozó (speditőr) a fuvar teljesítésével egy magyar székhelyű fuvarozót bíz meg. A fuvardíjszámlát a magyar fuvarozó állítja ki a magyar speditőr részére, és a fuvardíjat a magyar speditőr fizeti ki részére.
2018. december 31-éig hatályos szabályok szerint, mind a szállítmányozó (speditőr), mind a fuvart ténylegesen lebonyolító magyar székhelyű fuvarozó áfa mentes számlát bocsátott ki a megrendelője felé.
2019. január 1-jétől kizárólag a szállítmányozó (speditőr) teljesítése minősül adómentes szolgáltatásnyújtásnak, mivel az adómentesség feltételévé vált, hogy a szolgáltatást közvetlenül azon személy, szervezet részére nyújtsák, aki (amely) a fuvarozott termékkel a termékexportot megvalósítja. Ilyen személy, szervezet az áru feladója vagy címzettje lehet. A speditőr által a magyar fuvarozótól megrendelt fuvar viszont már nem felel meg ezen feltételnek, tehát nem lehet adómentesen számlázni, hanem főszabály szerint, két magyar adóalany között 27 százalékos adó terheli a szolgáltatásnyújtást. Ugyanez vonatkozik az importra is!
MKFE Kommunikáció