Tájékoztatjuk Tisztelt Tagjainkat, hogy a Lengyelország által bevezetett SENT rendszer, a magyar EKAER megfelelője, már működik. A bejelentési kötelezettség a Lengyelországból és Lengyelországba irányuló fuvarok MELLETT a tranzitszállításokra IS vonatkozik. A bejelentést az erre a célra létrehozott honlapon tehetik meg, mely jelenleg lengyel, angol és orosz nyelven érhető el.
Tagjainknak segítséget nyújtunk a SENT rendszer használatához. A kizárólag tagjaink számára elérhető -os tartalmakat a honlapra való bejelentkezés után tudja elolvasni, letölteni.
Letölthető segédlet a SENT rendszer használatához
Nagyon fontos: Az SENT rendszer honlapjának használatához regisztrációra van szükség.
A bejelentés módosításához, kiegészítéséhez 2 kód – egy 18 jegyű SENT-kód és egy 7 vagy 8 jegyű Carrier Key – szükséges. A Lengyelország területére export vagy import feladatot végző fuvarozóknak mindkét kódot meg kell kapniuk az áru feladójától vagy az áru címzettjétől (átvevő alany), hogy a bejelentést ki tudják egészíteni a fuvarozóktól kért adatokkal. A kódokat Lengyelország területén kezdődő áruszállítás esetén a feladó alany, Lengyelország területén végződő áruszállítás esetén pedig a átvevő alany adja át a fuvarozónak.
A honlap bejelentkezési linkje: https://puesc.gov.pl/en/sent-formularze
A HOLNAPON az alábbi, a Közúti Áruszállítás Ellenőrző Rendszer ( SENT) online kitölthető űrlapjai találhatók meg (kiemeltük, ahol fuvarozói kötelezettség felmerül):
1. LENGYELORSZÁG TERÜLETÉN KEZDŐDŐ ÁRUSZÁLLÍTÁS BEJELENTÉSE AZ ÁRUT FELADÓ ALANY RÉSZÉRŐL
- Bejelentés kitöltése – Kitöltésre kötelezett a feladó
- Bejelentés aktualizálása / törlése / lezárása – Kötelezett feladó, átvevő, fuvarozó
2. LENGYELORSZÁG TERÜLETÉN VÉGZŐDŐ ÁRUSZÁLLÍTÁS BEJELENTÉSE AZ ÁRUT ÁTVEVŐ ALANY RÉSZÉRŐL
- Bejelentés kitöltése – Kitöltésre kötelezett az átvevő
- Bejelentés aktualizálása / törlése / lezárása – Kötelezett átvevő, fuvarozó
3. LENGYELORSZÁGON KÍVÜLI ORSZÁGBAN KEZDŐDŐ ÉS LENGYELORSZÁG TERÜLETÉN KÍVÜL VÉGZŐDŐ (TRANZIT) ÁRUSZÁLLÍTÁS BEJELENTÉSE A FUVAROZÓ RÉSZÉRŐL
- Bejelentés kitöltése – fuvarozó
- Bejelentés aktualizálása / törlése / lezárása – fuvarozó
4. A SZÁLLÍTMÁNY STÁTUSZÁNAK ELLENŐRZÉSE
- Bejelentés státuszának ellenőrzése – fuvarozó
A bejelentésre kötelezett áruk
Folyékony üzemanyagok, ebben: motorbenzinek és dízelolaj, biodízel; kenőolajok, üzemanyag adalékok, etilalkohol bázisú fagyállók, hígítók és oldószerek, részben és teljesen denaturált szesz, szárított dohány, azaz olyan termékek, amelyek gyakran képezik a szabálytalan áfa- és jövedékiadó-elszámolások, csalások tárgyát, ezáltal a legnagyobb veszteségeket okozzák az állami költségvetésnek.
A teljes listát itt találja >> BEJELENTÉSKÖTELES TERMÉKEK LISTÁJA
A lista tagjaink számára elérhető, a honlapra való bejelentkezés után.
Az „érzékeny termékek” listáját szükség esetén kiegészítik.
A törvény nem vonatkozik
- a zárjeggyel ellátott, az egyedi kiszerelésű termékekre,
- sem az 500 kg (vagy 500 liter) mennyiség alatti szállítmányokra.
- Kivételt képeznek a postai küldemények és a katonai ill. nemzetközi szervezetek céljára/járműveivel végzett szállítások is.
Szankciók
Az ellenőrzést az útdíjfizetés felügyeletére jogosult szolgálatok – a rendőrség, a közlekedési felügyelet (ITD), illetve a vám- és határőrség – végezhetik.
- A feladó ill. átvevő cég általi bejelentés hiányában vagy valótlan adatokat tartalmazó bejelentés esetén a szállítmány értékének 46%-át kitevő, de nem kevesebb, mint 20 000 zloty pénzbüntetés szabható ki.
- Ha a szállítmányozó elmulasztja a bejelentést, az 20 000 zloty pénzbüntetést von maga után. Amennyiben a bejelentés adatainak kiegészítésében vagy aktualizálásában van mulasztás, akkor 5000 zloty bírság róható ki.
- Amennyiben a rakomány nem felel meg fajtája, mennyisége, tömege, térfogata szempontjából a bejelentett adatoknak, vagy az áruszállítmány emelt kockázattal jár, a jármű vámzárral látható el, illetve ha nem történt meg a szállítmány bejelentése – a jármű és/vagy csak a rakomány lefoglalható.
Türelmi időszak
A büntetéseket 2017. május 1. után kezdik el kiszabni.
MKFE kommunikáció