Ma Konstantin napja van.

Pontosítás a fényvisszaverő kontúrjelölésről


Július derekán írtunk a közlekedés biztonságát szolgáló fényvisszaverő (kontúrjelző) csík alkalmazásáról. Mostani híradásunkban helyesbíteni, pontosítani szeretnénk a kontúrfólia-kötelezettség alá eső járművek össztömeg szerinti körét. A korábbi értesítőnkben megjelentekkel ellentétben tehergépkocsik és vontatók esetében tehát nem 3,5 t, hanem helyesen 7,5 t legnagyobb megengedett össztömeg felett szükséges csak alkalmazni a kontúrcsíkot. (Pótkocsik és félpótkocsik esetében 3,5 t felett kezdődik a ragasztás kötelezettségének határa.) Természetesen mindez – Magyarországon bejegyzett járművek   esetében – csak azon (új) tehergépjárművekre és   pótkocsikra vonatkozik, melyeket első ízben 2011. július 10. után helyeztek forgalomba.


A témát azért vesszük terítékre újból, mert szeretnénk elkerülni, hogy a fuvarozók rossz forrásokból téves értesüléseket szerezzenek. Szó sincs tehát az egész hazai járműpark azonnali „felmatricázásáról”, s a hatóságok időközi műszaki vizsgáztatásnál sem követelhetik meg a kontúrfólia felragasztását. E közlekedésbiztonsági tartozékra csakis új jármű vásárlásakor kell odafigyelni. A kontúrjelzéssel ellátott járművek tehát évek alatt, fokozatosan foglalnak majd helyet az utakon régebbi társaik mellett, lassan kiszorítva azokat.


A változás hátterében az EU előírása áll, s ez alapján módosították Magyarországon a közúti járművek forgalomba helyezésének és forgalomban tartásának műszaki feltételeiről szóló 6/1990 (IV. 12.) KöHÉM rendeletet.


Amit a kontúrcsíkról és a rendelkezésről fontos tudni:

» a fényvisszaverő kontúrfólia a nehéz-járművek jobb éjszakai láthatóságát segíti elő
» alkalmazásával a jármű mérete és körvonala már több száz méteres távolságból könnyen észlelhető
» a jogalkotók a ráfutásos balesetek csökkenését várják tőle
» Magyarországon a 2011. július 10. után először (újonnan) forgalomba helyezett járműveken kötelező
» a rendelkezés mind a saját számlás, mind a díj ellenében közlekedő (új) járművekre vonatkozik
» tehergépkocsi és vontató esetében akkor, ha az a 7,5 t megengedett legnagyobb össztömeget meghaladja (részletes hosszúság- és szélesség-feltételek a jogszabályban)
» pótkocsi és félpótkocsi esetében akkor, ha az a 3,5 t megengedett legnagyobb össztömeget meghaladja (részletes hosszúság- és szélesség-feltételek szintén a jogszabályban)
» tilos kontúrcsíkot alkalmazni személygépkocsikon és azok könnyű-pótkocsijain
» a jogszabály teljes, részleges és vonalas kontúrjelölést különít el
» a kontúrcsíkot nem kötelező, de természetesen szabad alkalmazni régebbi nehéz-tehergépkocsikon és pótkocsikon is az éjszakai balesetek megelőzése érdekében
» a termék több hazai forgalmazónál is megvásárolható. A merev- és ponyvafelületekre, szögletes és kerek felépítményekre alkalmazható csíkokhoz a gyártó rendszerint a felragasztás részletes szabályait és lehetőségeit ismertető tájékoztatót is ad, ezért a fólia alkalmazásához bővebb szakismeretre nincs szükség
» kontúrfóliaként nem alkalmazható akármilyen fényvisszaverő termék! Vásárlás előtt győződjék meg arról, hogy a fóliacsíkon látszódik-e a bekarikázott "e" betű és a 104-es azonosító szám, mely a nemzetközi anyagvizsgálati előírásnak való megfelelést tanúsítja!





Részletes jogszabály-magyarázat »

 

Webhelyünkön sütiket használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk látogatóink részére.