Ma Ágnes napja van.

A közvetítői eljárás

A büntető-, illetve szabálysértési ügyekben egyaránt alkalmazható a közvetítői eljárás (mediáció). Az elkövető és a sértett önként dönthetnek a közvetítői eljárásban való részvételükről. Az eljárásban a mediátor (tehát nem a hatóság és nem is a bíróság) jár el. Az eljárás nem csak arra teremt lehetőséget, hogy az okozott sérelem ellentételezre kerüljön, hanem a büntethetőség megszűnését eredményezheti vagy a büntetés korlátlan enyhítését teszi lehetővé. A közvetítői eljárás illeték- és díjmentes.



A büntető-, illetve szabálysértési ügyekben egyaránt alkalmazható a közvetítői eljárás (mediáció). Az érintettek (az elkövető és a sértett) önként dönthetnek a közvetítői eljárásban való részvételükről. Az eljárásban az ún. mediátor jár el.

Az eljárás nem csak arra teremt lehetőséget, hogy az okozott sérelem ellentételezésre kerüljön, hanem a büntethetőség megszűnését eredményezheti vagy a büntetés korlátlan enyhítését teszi lehetővé.

A közvetítői eljárás illeték- és díjmentes.

Közvetítői eljárás büntető ügyekben:

A szóló 2012. évi C. törvény a Büntető Törvénykönyvről alapján a legfeljebb ötévi szabadságvesztéssel büntetendő élet, testi épség és az egészség elleni, az emberi szabadság elleni, az emberi méltóság és egyes alapvető jogok elleni, a közlekedési, a vagyon elleni, illetve a szellemi tulajdonjog elleni bűncselekmények miatt indult büntetőeljárásokban van lehetőség közvetítői eljárásra.

Az ügy közvetítői eljárásra utalásának feltétele, hogy a gyanúsított a bűncselekmény elkövetését beismerje, a sértett és a gyanúsított a közvetítői eljáráshoz hozzájáruljon és jogszabályban meghatározott, a közvetítői eljárást kizáró körülmény ne álljon fenn.

Az ügy közvetítői eljárásra utalásáról és egyben a büntetőeljárás legfeljebb 6 hónapra történő felfüggesztéséről az ügyészség dönt. A mediációs eljárás részletes rendelkezéseit a büntető ügyekben alkalmazható közvetítői tevékenységről szóló 2006. évi CXXIII. törvény a büntető ügyekben alkalmazható közvetítői tevékenységről szabályozza.

Közvetítői eljárás szabálysértési ügyekben:

A 2012. évi II. törvény a a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről - a büntető ügyek mediációjának a szabályozását alapul véve rendezi a szabálysértési mediációt. A járásbíróság, illetve a szabálysértési hatóság (elsődlegesen a rendőrség) az eljárást 30 napra felfüggeszti a közvetítői eljárás lefolytatása érdekében, amennyiben az eljárás alá vont személy elismerte felelősségét, a felek hozzájárulásukat adják és nem áll fenn kizáró körülmény.

A törvény felnőtt korú eljárás alá vont személy esetében az elzárással is büntethető, valamint egyes közlekedési szabálysértések, míg a fiatalkorú esetében valamennyi szabálysértés miatt indult eljárás során lehetőséget biztosít az ügy közvetítői eljárásra utalására. Az eljárás határideje egy alkalommal, a megállapodásban foglaltak teljesítése érdekében 30 nappal meghosszabbítható.

Büntető-, valamint szabálysértési ügyekben a fővárosi és megyei kormányhivatalok gyámügyi és igazságügyi főosztályainak pártfogó felügyelő mediátorai járnak el.

A közvetítői eljárás egy olyan lehetőség, amellyel érdemes élni. Ebben az eljárásban az elkövető és a sértett egyenrangú felek, akiknek a saját döntésén, megállapodásukon múlik a közvetítői eljárás és így a szabálysértési-, illetőleg a büntetőeljárás kimenetele.

A közvetítői eljárás két legfontosabb alapelve az önkéntesség és a közvetlenség elve. Az önkéntesség elve azt jelenti, hogy a közvetítésben csak a felek szabad akaratukból vehetnek részt. A közvetlenség elve pedig azt jelenti, hogy a közvetítői eljárásnak az elérni kívánt célt szolgáló és alapvető viselkedési normák betartásán túl alig vannak eljárási szabályai.

A közvetítői eljárás lényegében a felelősségre vonás elkerülésének (vagy a büntetés korlátlan enyhítésének) lehetősége. Eredményeként az elkövető azért mentesül a következmények alól (vagy bűncselekmény elkövetése esetén azért lesz a büntetése korlátlanul enyhíthető), mert a sértettnek okozott sérelmet a sértett által is elfogadott módon jóváteszi.

Nem utolsó sorban pedig meg kell említeni, hogy pl. közlekedési szabálysértés, ill. közlekedési bűncselekmény elkövetése esetén a közvetítői eljárás lehetőség arra, hogy ne kerüljön sor az esetlegesen alkalmazandó járművezetéstől eltiltásra.

MKFE Jogi Csoport

Webhelyünkön sütiket használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk látogatóink részére.