Jogilag is van jelentősége az időmúlásnak. Az elévülés nem más, mint az idő múlásához kötött kedvezmény. Az elévülés kezdő időpontja amikor befejeződik az elkövetési magatartás.
A szabálysértés és a bűncselekmény elévülése
A szabálysértést elkövetésének a napja az a nap, amikor a tényállás valamennyi eleme megvalósul. Ha a tényállás eredményt is tartalmaz, az eredmény bekövetkezésének a napján kezdődik az elévülés. Kísérlet esetén az a nap, amikor az ezt megvalósító cselekmény véget ér.
A mulasztással elkövetett szabálysértés esetében az elkövetés napja az a nap, amikor az eljárás alá vont személy még jogszerűen eleget tehetett volna a kötelességének. Ha a szabálysértés jogellenes állapot előidézésével, illetve fenntartásával vagy kötelesség teljesítésének elmulasztásával valósul meg, az elévülési határidő mindaddig nem kezdődik el, amíg ez az állapot fennáll, illetve amíg a kötelesség jogszerűen teljesíthető lett volna.
Bizonyos esetekben a felelősségre vonás mellőzhető, amennyiben a szabálysértés a cselekmény súlyára, az elkövetés körülményeire, illetve az eljárás alá vont személyre tekintettel annyira csekély, hogy büntetés vagy intézkedés alkalmazása szükségtelen.
2012. évi II. törvény a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről
6. § (1) Nincs helye felelősségre vonásnak, ha a szabálysértés elkövetése óta hat hónap eltelt (elévülés). A hat hónap a relatív határidő.
(6) A cselekmény elkövetésétől számított két év elteltével nincs helye szabálysértési felelősségre vonásnak. A 2 év az abszolút határidő.
A hat hónapos elévülési határidőt bizonyos érdemi eljárási cselekmények ha félbeszakítják, akkor a félbeszakítás napjával az elévülés újrakezdődik. Azonban a 2 év elteltével az eljárást meg kell szüntetni.
A közigazgatási bírság hatálya alá eső cselekményekre külön szabály vonatkozik. A 2017. évi CXXV. törvény a közigazgatási szabályszegések szankcióiról 5. § (1) bek.-e szerint az elévülés szintén hat hónap, azonban a (4) bek. szerint: Ha törvény eltérően nem rendelkezik, nem alkalmazható közigazgatási szankció, ha az elkövetéstől számított három év eltelt.
Büntetőjogi elévülés
A 2012. évi C. törvény a Büntető Törvénykönyvről értelmében az elévülés az adott bűncselekmény büntethetőségének felső határához igazodik, de legalább öt év. A törvény azonban kivételeket is meghatároz: van hosszabb elévülési idővel bíró bűncselekmény és van ami nem évül el.
26. § (1) A büntethetőség - a (2)-(3) bekezdésben meghatározottak kivételével, illetve az egyes bűncselekmények elévülésének kizárásáról szóló törvény eltérő rendelkezése hiányában - elévül a büntetési tétel felső határának megfelelő idő, de legalább öt év elteltével.
(2) A XXVII. Fejezetben meghatározott bűncselekmények büntethetősége tizenkét év elteltével évül el.
(3) Nem évül el a büntethetősége
a) a XIII. és XIV. Fejezetben meghatározott bűncselekményeknek,
b) az életfogytig tartó szabadságvesztéssel is büntethető bűncselekményeknek, és
c) a XIX. Fejezetben meghatározott, ötévi szabadságvesztésnél súlyosabban büntetendő bűncselekményeknek, ha a bűncselekmény sértettje a bűncselekmény elkövetésekor a tizennyolcadik életévét nem töltötte be.
Fontos az elévülés kezdőnapjának pontos megállapítása.
27.§ Az elévülés kezdő napja
Az elévülés félbeszakításának eseteit, továbbá a büntetőeljárás felfüggesztésének és az elévülés viszonyának szabályát a törvény 28. §-a részletesen tartalmazza.
MKFE Jogi Csoport